פרשת הירי בחברון: האם החייל זכאי או אשם?

הסערה בעולם וברשת ממשיכה להכות גלים, לאחר שארגון "בצלם" פרסם תיעוד וידאו של חייל יורה על מחבל, זאת לאחר שהמחבל דקר חייל צה"ל ופצע אותו באורח בינוני.

הסרטון של ארגון "בצלם" מציג תיעוד סובייקטיבי מנקודת מבט צדדית, המתמקד בירי שבוצע על המחבל בחברון לאחר שדקר את חברו החייל ופצע אותו.

צילום: AFP
צילום: AFP

מנגד התפרסם בשעות האחרונות תיעוד נוסף מנקודת מבט קרובה יותר בזמן הפינוי של החייל הפצוע, בתיעוד שניתן לראותו למעלה, מתקבלת תמונה ברורה יותר לגבי אופי הסכנה בה נמצאו החיילים באותה העת. החשש שמא קיים מטען נפץ תחת מעילו של המחבל, בסרטון נשמעים קולות מאנשי החילוץ והחיילים בשטח האומרים "המחבל זז" "יש מטען בזירה" ניתן להבין כי בזירה היה מתח ולחץ רב על החיילים.

השר נפתלי בנט הגיב היום על הפרשה ובדף הפייסבוק שלו כתב: "האם מישהו שמע את החייל? כל הנהגת המדינה מיהרה להתנפל על החייל שירה במחבל. הייתם שם? הבנתם את החשיבה שלו? את השיקולים? אולי היה חשש שהוא ממולכד? שהוא יתפותץ על החיילים והאזרחים?"

לדברי השר בנט "איזה סיכוי יש למשפט הוגן לאחר שראש הממשלה, שר הביטחון, הרמטכ"ל וכלי התקשורת כבר הוקיעו אותו? זהו זמן לאחריות ולא להתלהמות, למחשבה ולא לשליפה. לצערי מסתבר שאת קור הרוח והשליטה העצמית שאנחנו דורשים מחיילים בזירת פיגוע, איננו מקיימים בעצמנו"

 

האם לדעתכם החייל פעל כנדרש, או שהחייל פעל באופן שגוי?
אתם מוזמנים להוסיף תגובה ולשתף את דעתכם.

סיפורים קשורים

‏2 תגובות

  1. עודד

    אם החייל פעל כראוי או במזיד או בשוגג, זאת יקבע בית הדין, וינמק את קביעתו. קביעתו ונימוקיו יעמדו לביקורת הציבור. משפט ציבורי אינו ראוי ומסוכן.

    האזהרה מפני חגורת נפץ היא עובדה נתונה וידועה. היריה השניה במחבל השני נעשתה לאחר בדיקת החבלן, כאשר לא נשקפה עוד סכנה ממנו, כאשר כמה חיילים עומדים לידו ולא נקראים להתרחק מסכנת פיצוץ. המפקדים בשטח לא נותנים פקודת ירי. היורה מתקרב מאחור, לא מזהיר את חבריו מאפשרות פיצוץ חגורת נפץ קטלנית, מוריד את נשקו, מכוון ויורה בשלווה שאינה הולמת פעולה שמתוך סכנה מידית.

    'בנפול אויבך אל תשמח' – לאחר מעשה עוזב החייל את שטח הארוע המותחם בסרט, הולך אל מרזל וטופח על גבו. מעשה שיש בו כדי להעיד על מצבו הנפשי.

סגור לתגובות.

Powered by themekiller.com